Dzisiaj jest: 14 Październik 2019        Imieniny obchodzą: Liwii, Bernarda, Kaliksta
Strona główna Arsenał Pamięci

Arsenał Pamięci

Arsenał Pamięci - prace uczniów

Wczytuję ...

 

Podkarpackie Podsumowanie XIV Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci” w Krościenku Wyżnym

Już po raz ósmy nasze gimnazjum wzięło udział w organizowanym przez XXIX LO im. Janka Bytnara w Łodzi „Arsenale Pamięci”. Tegoroczna edycja okazała się dla nas wyjątkowa, gdyż uroczyste podsumowanie konkursu obejmujące uczestników z Podkarpacia odbyło  się w Krościenku, a nasze gimnazjum wystąpiło w roli gospodarza.

W środę 29 kwietnia 2015 r. gościliśmy w Domu Ludowym hm. Krzysztofa Jakubca-  twórcę „Arsenału” oraz ks. prałata Stefana Wysockiego- kapelana Stowarzyszenia Szarych Szeregów, który mimo podeszłego wieku przyjechał do nas z Warszawy i przywiózł nagrody dla wyróżnionych uczniów. Wśród zaproszonych gości znalazł się także 90- letni pan Kazimierz Paulo pseudonim „Skała”, mieszkający w pobliskiej Węglówce dowódca 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia legendarnego „Ognia” działającego w latach 40. na Podhalu.  Jest on bohaterem jednej z pierwszych arsenałowych prac pt. „ Żyć dla Ojczyzny naprawdę” autorstwa Aleksandry Żywiec. Podzielił się swoimi wspomnieniami z uczestnikami spotkania. Wszyscy zebrani z uwagą obejrzeli program artystyczny przygotowany przez naszych uczniów, wzbogacony piosenkami Zespołu „Song”. Następnie wysłuchaliśmy gawędy pana K. Jakubca o Szarych Szeregach. W jej trakcie zaśpiewali harcerze z Krościenka i zaprzyjaźnionych drużyn z Jaszczwi i Łężan. Następnym punktem programu było wręczenie dyplomów oraz nagród 70 laureatom z 11 podkarpackich szkół.

W tym roku z naszego gimnazjum w „Arsenale” wzięło udział 7 osób. Oto lista uczestników wraz z tytułami prac:

  1. Brożek Marcin, Kmonk Błażej „Rzecz o naszym Dziadziu”
  2. Fejkiel Aleksandra „Sen o przeszłości”
  3. Kotłowska Emilia „Każdy dzień jest kawałkiem historii …”
  4. Michałkowski Patryk „Wspomnienia Wandy Albrycht”
  5. Wanic Wiktoria „Historia mojego Pradziadka”
  6. Wojtuń Gabriela „Rozmowa wnuczki z Dziadkami”

Wyróżnienia otrzymali: Emilia Kotłowska oraz Marcin Brożek i Błażej Kmonk.

Na zakończenie mamy z Rady Rodziców przy Publicznym Gimnazjum przygotowały pyszny poczęstunek, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Dziękujemy wszystkim sponsorom (Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina”, Hurtownia „Wenta”, Hurtownia „Sopex”, Cukiernia „Joasia”, Centrum Dziedzictwa Szkła) za pomoc w zorganizowaniu Podkarpackiego Podsumowania „Arsenału”.

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Podsumowanie XIV Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”

29 kwietnia 2015 r. o godz. 12 w Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym odbędzie się podsumowanie „Arsenału Pamięci” z terenu Podkarpacia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich laureatów tegorocznej edycji oraz absolwentów uczestniczących w „Arsenale” w latach ubiegłych. Szczególnie gorąco zapraszamy  bohaterów arsenałowych prac, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami.

W programie spotkania:  gawęda pomysłodawcy i organizatora konkursu - harcmistrza Krzysztofa Jakubca z Łodzi, rozdanie nagród i występy muzyczne.

 

Podsumowanie „Arsenału Pamięci”

11 kwietnia 2014 r. czternastoosobowa grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu, jakim było uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci” tym razem odbywające się nie w dalekiej Łodzi, ale w podbrzozowskiej Orzechówce.

W tej edycji ze względu na dużą liczbę uczestników, organizator i pomysłodawca całego przedsięwzięcia harcmistrz Krzysztof Jakubiec przeprowadził w całej Polsce cztery regionalne podsumowania, zamiast jednej uroczystej gali. Wszyscy zgodziliśmy się co do faktu, że w Orzechówce udało się wiernie odtworzyć atmosferę Sali Lustrzanej Muzeum Historycznego Miasta Łodzi. Gościem honorowym była (podobnie jak w ubiegłym roku) Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska- żona ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie- Ryszarda Kaczorowskiego. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy jej poruszających wspomnień z czasów, gdy z Armią gen. Andersa opuściła teren ZSRR i trafiła na kilka lat do obozu dla polskich dzieci w Ugandzie w Afryce. Następnie laureaci konkursu odebrali książki i dyplomy, a na koniec odbyła się loteria, w której naszym uczniom udało się wylosować wiele atrakcyjnych nagród, w tym tablet i DVD. Gospodarze Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły i Św. Królowej Jadwigi w Orzechówce przyjęli nas niezwykle gościnnie, stoły wręcz uginały się od przygotowanych potraw i słodkości. Na uroczystości obecnych było wiele znamienitych osób, m. in. kapelan Szarych Szeregów- ks. Prałat Stefan Wysocki, wicewojewoda podkarpacki- pani Alicja Wosik, starosta Brzozowa- pan Zygmunt Błaż oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Nagrodę główną otrzymała nasza absolwentka Klaudia Fejkiel, która ma na swym koncie już trzecią arsenałową publikację w formie książki, w której zawarła wspomnienia wojenne mieszkańców naszego regionu. Wszystkim laureatom i organizatorom serdecznie gratulujemy, a Klaudii życzymy powodzenia przy zbieraniu materiałów do czwartej już książki, którą pisze na kolejny Arsenał.

Alina Kmonk

Gość honorowy Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska obok ks. Prałata Stefana Wysockiego

 

Klaudia Fejkiel, pani wicewojewoda Alicja Wosik i hm. Krzysztof Jakubiec prezentujący prace Klaudii

 

Uczestnicy Arsenału

 

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”

11 kwietnia br. czternastoosobowa grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu, jakim było uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci” w Orzechówce. Gościem honorowym zaproszonym przez organizatora i pomysłodawcę całego przedsięwzięcia- harcmistrza Krzysztofa Jakubca, okazała się (podobnie jak w ubiegłym roku) Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska- żona ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie- Ryszarda Kaczorowskiego. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali jej poruszających wspomnień z czasów, gdy z Armią gen. Andersa opuściła teren ZSRR i trafiła na kilka lat do obozu dla polskich dzieci w Ugandzie w Afryce. Następnie laureaci konkursu odebrali książki i dyplomy, a na koniec odbyła się loteria, w której naszym uczniom udało się wylosować wiele atrakcyjnych nagród, w tym tablet i DVD. Gospodarze ZS im. Króla Władysława Jagiełły i Św. Królowej Jadwigi w Orzechówce przyjęli nas niezwykle gościnnie, stoły wręcz uginały się od przygotowanych potraw i słodkości. Na uroczystości obecnych było wiele znamienitych osób, m. in. kapelan Szarych Szeregów- ks. Prałat Stefan Wysocki, wicewojewoda podkarpacki- pani Alicja Wosik, starosta Brzozowa - pan Zygmunt Błaż oraz przedstawiciele lokalnych władz. Nagrodę główną otrzymała nasza absolwentka Klaudia Fejkiel, która ma na swym koncie już trzecią arsenałową publikację w formie książki, w której zawarła wspomnienia wojenne mieszkańców naszego regionu. Wszystkim laureatom i organizatorom serdecznie gratulujemy.

Alina Kmonk

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Z wizytą w Łodzi

Grupa trzecioklasistów wraz z opiekunami brała udział w dniach 21-22 marca 2013 r. w uroczystym podsumowaniu XII Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie 382 laureatów tegorocznej edycji. Przebywając w gościnnych murach XXIX LO im. Janka Bytnara w Łodzi, byli świadkami niezwykle poruszających wydarzeń. Wysłuchali wspomnień Hm Danuty Rossmanowej z d. Zdanowicz, adiutantki Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, żony pana Janka z „Kamieni na szaniec”. Towarzyszył jej drugi Gość Specjalny, Pan Julian Borkowski - wnuk Danuty Bytnar „Dusi”, siostry „Rudego”, który  przywołał ciekawe szczegóły z biografii bohaterów książki A. Kamińskiego, ilustrując je unikalnymi zdjęciami.

Drugiego dnia w Muzeum Historycznym Miasta Łodzi przywitał wszystkich znamienitych gości Hm Krzysztof Jakubiec, twórca i organizator „Arsenału”, wieloletni nauczyciel i dyrektor „Bytnarówki”. Obydwa spotkania uświetniła swoją obecnością Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, żona Prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Skierowała do organizatorów i uczestników wiele ciepłych słów uznania dla pomysłu stworzenia takiego konkursu, w którym nie ma przegranych, a laureatem zostaje każdy młody człowiek pochylający nad pamiątkami z przeszłości. W 70. Rocznicę Akcji pod Arsenałem w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich nie zabrakło przedstawicieli najwyższych władz państwa, województwa, kuratorium oświaty, IPN oraz środowisk kombatanckich żołnierzy Armii Krajowej, Szarych Szeregów, „Jaworzniaków”- młodocianych więźniów politycznych okresu stalinowskiego i uczestników „Drugiej Konspiracji 1945-56”.

Więcej zdjęć w Galerii.

Więcej…

 

Szukaj w serwisie

Zapraszamy

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Archiwum