Dzisiaj jest: 14 Październik 2019        Imieniny obchodzą: Liwii, Bernarda, Kaliksta
Strona główna Konkursy

Konkursy

Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

Już po raz jedenasty w Zespole Szkół w Iwoniczu odbył się XI Powiatowy Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej. Celem konkursu, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Krośnie, jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy historycznej i postaw patriotycznych, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego oraz promocja lokalnych talentów.

Na przesłuchania zgłosiło się blisko 60 recytatorów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu krośnieńskiego. Każdy uczestnik przygotował jeden utwór o tematyce patriotycznej, dominowały wiersze Adama Mickiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Marii Konopnickiej, Leopolda Staffa czy Lusi Ogińskiej. Reprezentantki naszej szkoły: Oliwia Nowak, Wernika Marszalek i Patrycja Pelczar zmierzyły się z poezją Tuwima, Herberta i Gałczyńskiego.

Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła zwycięzców, wśród których znalazły się uczennice naszego gimnazjum. Patrycja Pelczar otrzymała wyróżnienie, natomiast Weronika Marszałek swoją interpretacją utworu Zbigniewa Herberta Przesłanie Pana Cogito wyrecytowała II miejsce i tym samym została zaproszona do zaprezentowania swojego wykonania podczas koncertu patriotycznego, który odbył się 3 maja w Iwoniczu Zdroju podczas powiatowych obchodów Rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Więcej…

 

Turniej Jednego Wiersza

Utalentowane poetycko uczennice klasy II b: Oliwia Nowak i Julia Trzaskoś reprezentowały nasze gimnazjum na IV Krośnieńskim Turnieju Jednego Wiersza, który odbył się w Światowym Dniu Poezji- 21 marca- w ramach projektu „Czytanie się o(d)płaca”. Trzydziestu sześciu uczestników przedstawiało własne utwory poetyckie uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zebranym w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Jury pod przewodnictwem pana Grzegorza Kociuby- znanego na Podkarpaciu poety i krytyka literackiego, przyznało Nagrodę Główną Oliwii Nowak za wiersz pt. Makijaż, natomiast Julii Trzaskoś- III miejsce za utwór pt. Kołdra. Oprócz dyplomów i pięknie wydanych publikacji książkowych laureatki otrzymały karty upominkowe do sklepów sieci Empik.

Oliwia Nowak i Julia Trzaskoś nagrodzone w IV Krośnieńskim Turnieju Jednego Wiersza

 

Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Sybirackiej

Ponad 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna wzięło udział w powiatowym konkursie Polskiej Poezji Sybirackiej. Przesłuchania odbyły się 23 marca w Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu. Inicjatorką konkursu organizowanego już od siedmiu lat była śp. Romana Zoła, która sama przeszła przez „piekło” Sybiru. Organizatorzy z powodzeniem kontynuują Jej dzieło. Celem przedsięwzięcia jest także propagowanie wiedzy historycznej i kultywowanie pamięci o losach Sybiraków. Każdy z wykonawców przygotował do recytacji jeden wybrany utwór. Naszą szkołę reprezentowały laureatki etapu gminnego: Magdalena Mercik z wierszem Stanisławy Wiatr-Partyki pt. „Wróciłam przed laty”, Weronika Marszałek przedstawiająca wiersz tej samej autorki zatytułowany „To my, Sybiracy” i Natalia Szelc, recytująca utwór Anny Rudawcowej pt. „To wszystko nic, maleńka”.

Dla młodzieży oczekującej na rozstrzygnięcie konkursu przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie mogli skorzystać z sali relaksacyjnej oraz ze strzelnicy, która znajduje się w szkole, a także obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN w Rzeszowie poświęconą powstaniu Aparatu Bezpieczeństwa na Podkarpaciu. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji przyznano nagrody i wyróżnienia. Natalia Szelc swoją interpretacją wiersza, będącego zapisem słów matki zesłanej wraz ze swą córeczką na Sybir, wyrecytowała II miejsce.

Gratulujemy!

Weronika Marszałek, Natalia Szelc (II miejsce) i Magdalena Mercik na II etapie Konkursu Poezji Sybirackiej w Jedliczu

Więcej…

 

X Krośnieński Konkurs Matematyczny

Dnia 31 marca br. w naszym gimnazjum odbył się szkolny etap X Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział 35 uczniów, w tym: 16 z klas pierwszych, 11 z klas drugich i 8 z klas trzecich. Konkurs obejmuje szkoły miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego.  Przez 60 minut każdy z uczestników zmagał się arkuszem zadań, opracowanych przez komisję konkursową. Wyłoniona z macierzystej szkoły Szkolna Komisja Konkursowa KKM przeprowadziła konkurs, dokonała sprawdzenia i oceny punktowej prac uczniów. Następnie ustaliła listę uczniów zakwalifikowanych do etapu finałowego. Zgodnie z regulaminem naszą szkołę będą reprezentować:

 • Emil Pelczar, kl. Ib
 • Marcelina Gerlach, kl. Ic
 • Szymon Barański, kl. IIc
 • Martyna Bajgrowicz, kl. IIb
 • Patrycja Pelczar, kl. IIIa
 • Michał Kołodziej, kl. IIIa

Finał odbędzie się 12 maja w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie, przy ul. Wojska Polskiego. Trzymamy kciuki za naszych gimnazjalistów i życzymy powodzenia!

 

I Krośnieński Konkurs Recytatorski w RCKP

2 marca br. pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w pierwszym etapie Krośnieńskiego Konkursu Recytatorskiego, będącego kontynuacją odbywającego się od lat przeglądu konkursowego „Tropem Poezji Współczesnej” organizowanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Uczestnicy mieli przygotować jeden utwór poetycki ewentualnie kompilację utworów poetyckich lub poetycko- prozatorskich z literatury współczesnej.

W powiatowych eliminacjach wystąpili:

 • Weronika Marszałek /klasa II b/- kompilacja wierszy Stanisława Barańczaka pt. "Pies";
 • Oliwia Nowak /klasa II b/- kompilacja wierszy: Anny Kamieńskiej "Chwila" i "Śmieszne" oraz Wisławy Szymborskiej "Sto  pociech";
 • Jacek Pelczar /klasa II b/- fragm. poematu Edwarda Stachury "Kropka nad ypsylonem";
 • Julia Trzaskoś /klasa II b/- kompilacja wierszy Haliny Poświatowskiej "Jestem Julią" oraz Wisławy Szymborskiej "Przymus";
 • Patrycja Pelczar /klasa III a/- wiersz Małgorzaty Liput "Lustro wodne".

Do finału zakwalifikowały się aż trzy osoby: Patrycja Pelczar, Julia Trzaskoś i Jacek Pelczar.

Interpretacje wierszy Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej i naszej lokalnej poetki Małgorzaty Liput najbardziej podobały się Jury. W rezultacie II miejsce zdobyła Julia Trzaskoś, a wyróżnienie Patrycja Pelczar.

Gratulujemy serdecznie zwyciężczyniom oraz wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań.

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Konkurs matematyczny PANGEA

Dnia 3 marca w całej Polsce odbył się konkurs matematyczny PANGEA. W naszym gimnazjum przystąpiło do niego 11 uczniów.

 • klasy I: Izabela Borek, Julita Krzyżanowska, Edyta Michałkowska, Kamil Nóżka, Jakub Pelczar, Szymon Pelczar, Karolina Stapińska, Patrycja Tomkowicz
 • klasy II: Szymon Barański
 • klasy III: Sabina Mercik, Patrycja Pelczar

Każdy uczestnik rozwiązał  test, w odpowiedniej dla siebie kategorii. Zadania, z którymi zmierzyli się uczniowie miały różny poziom trudności. Celem konkursu jest zwiększanie motywacji i zainteresowanie uczniów nauką, a także ocena poziomu swojej wiedzy. Wyniki etapu szkolnego  będzie można znaleźć na stronie pangea.edu.pl, po zalogowaniu się na konto uczestnika lub koordynatora, około 17 marca. Naszym uczniom życzymy powodzenia i awansu do finału, który odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie.

 

Szukaj w serwisie

Zapraszamy

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Archiwum