Dzisiaj jest: 17 Październik 2018        Imieniny obchodzą: Lucyny, Magorzaty, Wiktora
Strona główna Koło ekologiczne

Koło ekologiczne

Realizacja VII edycji ogólnopolskiego programu „Żyj smacznie i zdrowo” w naszej szkole

W dniu 20 marca 2017 r. w naszej szkole przeprowadzono akcję promowania zdrowego odżywiania się wśród społeczności szkolnej. Akcja była poprzedzona zajęciami dla uczniów klas I. „10 zasad racjonalnego żywienia w pigułce” to temat zajęć, który wybrali szkolni liderzy programu, uczniowie klasy II. W pierwszej fazie zbadali w formie ankiety stan świadomości zdrowego odżywiania wśród uczniów, a zebrane wyniki przedstawili w formie wystawy plakatów na holu szkoły. Po zestawieniu wyników poszczególnych klas I i porównaniu ich z wynikami ogólnopolskimi nastąpiła dyskusja o przyczynach niewłaściwych nawyków żywieniowych i ich skutkach dla zdrowia. Słuchacze poznali zasady zdrowego odżywiania się. Emilia Lorenc opowiadała o prawidłowym komponowaniu posiłków. Natalia Fal i Martyna Bajgrowicz przekonywały o zaletach regularności posiłków i uwzględnianiu owoców i warzyw w każdym z pięciu posiłków dnia. Weronika Marszałek sprawdziła wiedzę uczniów po zajęciach przygotowując krzyżówkę. Julia Trzaskoś przygotowała propozycje przepisów: prostych w wykonaniu, ale wartościowych potraw. Nad oprawą multimedialną i koordynacją pracy czuwał Jacek Pelczar. Na koniec zajęć liderzy skupili się na przypomnieniu zasad zachowania się przy stole.

Warto wymienić obszary ankiety, które wypadły w naszej szkole najlepiej:

• ponad 93% uczniów dba o kondycję fizyczną i uprawia regularnie sport (wynik ogólnopolski wynosi tylko 6%),
  • ponad 80% uczniów spożywa zalecaną dzienną ilość płynów ‑ 1,5 litra (w skali kraju tylko 6% Polaków odpowiednio się nawadnia),
  • 80% uczniów klas I regularnie spożywa 5 posiłków dziennie (w kraju tylko 8% ludności),
  • znacznie powyżej średniej krajowej kształtuje się spożywanie ryb, 2 razy w tygodniu,  zdecydowanie mniejsze jest podjadanie miedzy posiłkami.

W kolejnym dniu, pierwszego dnia wiosny, uczniowie klas I wykonali przekąski: koreczki i kanapki, którymi częstowali społeczność szkolną podczas przerwy śniadaniowej. W czasie poczęstunku informowali swoich kolegów i koleżanki o zaletach zdrowego odżywiania. Przekazywane informacje były konsekwencją analizy ankiet. Młodzież mówiła o konieczności: spożywania śniadania przed wyjściem do szkoły, regularnych posiłków, nawadniania organizmu, dbania o aktywność fizyczną, wzbogacania diety o warzywa i owoce w każdym z pięciu posiłków dnia.

Prezentacja

Wczytuję ...

Nasze Gimnazjum w Programie „Misja Przyroda”

„Misja Przyroda" to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów szkół, którego celem jest budowanie wśród młodzieży  świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach  zajęć  uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze wybranego Parku Narodowego i jego najbliższej okolicy.

Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswajają wiedzę przyrodniczą.

Nasi uczniowie wspólnie z opiekunami wyruszyli na wyprawę do Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów, uczestniczyli w zajęciach terenowych i doświadczeniach przyrodniczych. Jednocześnie , jako reporterzy gazety „Misja Przyroda", każdego dania zamieszczali swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka „Misja Przyroda", którą wydaje fundacja i przesyła do szkół w ramach podsumowania programu.

Po powrocie do szkoły uczniowie będą realizowali projekt, którego celem jest zaprezentowanie  walorów  przyrodniczych najbliższej okolicy. Najciekawsze prace są publikowane pn.  „Nieodkryte szlaki", jako dodatek do gazetki „Misja Przyroda"