Dzisiaj jest: 14 Sierpień 2018        Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Strona główna Koło teatralne

Koło teatralne

Tydzień Bibliotek

W dniach od 8 do 15 maja obchodzony był Tydzień Bibliotek. Z tej okazji członkowie koła teatralnego przygotowali dla przedszkolaków teatralną niespodziankę: ”W świecie bajek”. W środę 10 maja dzieci z Samorządowego Przedszkola im. Wandy Chotomskiej, Ochronki św. Józefa oraz oddziałów zerowych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym wzięły udział w przedstawieniu. Razem z bohaterami bajek przenieśli się do zaczarowanego lasu, w którym Złe Wróżki pomieszały opowieści i z tego powodu Wilk znalazł się przy Jasiu i Małgosi, a Kot w butach wśród Krasnoludków. Na szczęście mali widzowie, wykazując doskonałą znajomość bajek, pomogli zagubionym postaciom wrócić na swoje miejsca. Przedstawienie podobało się przedszkolakom, a młodzi aktorzy, którzy wystąpili aż trzykrotnie, zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

"Wyjście awaryjne"

18 maja w naszym gimnazjum odbył się powiatowy etap VIII Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych pt.:”Porozmawiajmy o uzależnieniach”. Ze względu na ograniczenia wynikające z regulaminu w przedstawieniu mogło wystąpić 6 osób. Podjęliśmy decyzję, iż będą to uczniowie klas III, którzy w tym roku kończą już przygodę z naszym szkolnym teatrem. Koło teatralne w okrojonym więc składzie: Edyta Haręzga, Natalia Klamut, Magdalena Mercik, Patrycja Pelczar, Natalia Szelc i Michał Kołodziej przygotowało spektakl „Wyjście awaryjne” pokazujący zgubne skutki nikotynizmu, alkoholizmu i narkomanii. Za muzykę oraz efekty specjalne, które w szczególny sposób zachwyciły komisję konkursową odpowiedzialny był Grzegorz Krauz. Autentyczność przekazu oraz duży ładunek emocjonalny, którzy młodzi aktorzy włożyli w odegranie swoich ról, został nagrodzony I miejscem i tym samym daje nam możliwość reprezentowania naszego powiatu na szczeblu wojewódzkim.

Lektury szkolne w interpretacji naszego koła teatralnego

Aby przybliżyć gimnazjalistom bohaterów naszych lektur członkowie koła teatralnego przygotowali scenariusz oparty o treść: „Romea i Julii” W. Szekspira oraz „Zemsty” A. Fredry. W kabaretowych scenkach, w których wzięła również udział widownia, w zabawny sposób pokazano sytuacje współczesne, w jakich często widzimy młodych ludzi. Scenki poprzedziła wizyta w redakcji czasopisma dla kobiet, która pokazała, jak wygląda praca w redakcji - oczywiście w sposób komediowy. Spektakl zaprezentowano młodzieży gimnazjalnej oraz rodzicom, którzy zawsze odpowiadają na nasze zaproszenie i przychodzą oglądać nasze dokonania – za co serdecznie dziękujemy.

Rok 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza i z tego powodu, aby uczcić autora naszych lektur, członkowie koła teatralnego postanowili zaaranżować sztukę pt. „Quo Vadis”. Należy również nadmienić, że książką tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” wybrano właśnie tę powieść. Podczas pracy z lekturą czekał nas niemały wysiłek, aby z kilkusetstronicowej pozycji wybrać to, co najistotniejsze, by nie zatracić sensu treści.  Skupiliśmy się na kilku istotnych scenach pokazujących losy pierwszych chrześcijan za czasów panowania Nerona oraz barwnie ukazaliśmy wątek miłosny Winicjusza i Ligii. Nasz wysiłek został doceniony wśród kolegów i nauczycieli. Po wysłuchaniu późniejszych wypowiedzi na temat sztuki i wszelkich „recenzji” każdy z uśmiechem na twarzy twierdził: „No… podobało się”.

Sztukę wystawiliśmy również dla członkiń z Klubu Seniora oraz rodziców. Ku naszemu zdziwieniu w oczach widzów pojawiły się łzy wzruszenia. Cieszy to, że nasz trud zostaje doceniony.

Święto Edukacji Narodowej

Z okazji Święta Edukacji Narodowej członkowie Koła Teatralnego zaprezentowali program satyryczny oparty na pomyśle znanego i lubianego teleturnieju:  „Familiada”. Drużyny, które tym razem stanęły naprzeciwko siebie, były reprezentowane przez nauczycieli i uczniów. W role nauczycieli oczywiście wcielili się  młodzi aktorzy. Prowadzący program zapowiedzieli, że wszelkie podobieństwa są nieprzypadkowe. Konkurs wygrali nauczyciele, ale tylko dlatego, iż mieli swoje święto. Nagrodą dla zwycięzców były przepowiednie wróżki Leokadii, która specjalnie do tego programu została zaproszona wraz ze swoim kotem brzuchomówcą. Pastisz programu poprzedziła scenka kabaretowa: „Poranek w każdym domu” opowiadająca o tym, jak wygląda poranek przed wyjściem do szkoły. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Piknik rodzinny

12 czerwca w godzinach popołudniowych na placu koło domu ludowego odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Urząd Gminy oraz Radę Gminy Krościenko Wyżne. W tym wydarzeniu wzięli udział również członkowie koła teatralnego, prezentując inscenizację bajki: „Kopciuszek”. Historia sierotki wychowywanej przez macochę i dręczonej przez siostry zachwyciła młodych odbiorców, którzy z wielkim zainteresowaniem obserwowali przebieg sztuki. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.