Dzisiaj jest: 24 Czerwiec 2018        Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan
Strona główna Nauczyciele wf radzą

Nauczyciele wychowania fizycznego radzą

Jak poprawić szybkość?

Szybkość to cecha motoryczna wykorzystywana w życiu codziennym przez  każdego człowieka. Oczywiście nie zawsze jesteśmy świadomi, że właśnie posłużyliśmy się cechą naszej sprawności. Korzystamy z niej mimowolnie  w różnych sytuacjach życia, np. goniąc uciekający autobus, czy chwytając  w locie spadający przedmiot. Na lekcjach wychowania fizycznego wykorzystujemy szybkość podczas gier zespołowych takich jak piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka czy unihokej. Czym więc jest szybkość?  Szybkość to umiejętność wykonania czynności ruchowej w jak najkrótszym czasie. Szybkość zależy od trzech  elementów:

• czasu reakcji – jest to czas, jaki upłynie od momentu zadziałania bodźca  do rozpoczęcia ruchu, np. start na gwizdek
  • czasu ruchu prostego – po reakcji na bodziec, następuje rozpoczęcie ruchu , np. krok biegowy, wyciśnięcie gryfu, zginanie i prostowanie łokcia
  • częstotliwość ruchów prostych – to ilość cykli ruchowych (np. kroków biegowych) powtórzonych w jednostce czasu, np. w ciągu 10 sekund

Szybkość można rozwijać poprzez:

• poprawienie czasu reakcji  na bodźce wzrokowo – słuchowe (reakcja na dźwięk, sygnał świetlny, znak ręką)
  • dążenie do zautomatyzowania nawyku ruchowego poprzez systematyczny trening
  • ćwiczenie i wzmacnianie mięśni biorących udział w danym ruchu, np. u biegacza mięśni nóg, u  wioślarza mięśni ramion
  • prowadzenie treningu wspomagającego, tj. rozwijanie innych sprawności motorycznych jak wytrzymałość, siła, zwinność, gibkość.

Najlepszym okresem do rozwoju szybkości jest wiek od 14 do 18 roku życia. W treningu szybkości dominuje metoda powtórzeniowa. Jej celem jest powtarzanie określonych ruchów z maksymalną intensywnością. Ważne jest to, aby maksymalna prędkość wykonywanych ćwiczeń nie zaburzała  ich prawidłowej techniki. Ilość ćwiczeń należy dobrać tak, aby ich intensywność nie zmniejszyła się pod wpływem narastającego zmęczenia. Trening szybkości jest jednym z lepszych sposobów spalania tkanki tłuszczowej. Testem sprawdzającym szybkość może byś  bieg sprinterski , np. na 60 m.

POWODZENIA!

Co wpływa na nasze zdrowie?

"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie

Jako smakujesz, aż się zepsujesz"

…napisał Jan Kochanowski w swojej fraszce, pt: "Na zdrowie" .

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że 50% szans na zdrowe i szczęśliwe zarazem życie leży w naszych rękach. Na pozostałe 50% składają się czynniki niezależne od nas: 22% stanowią cechy biologiczno – genetyczne, np.: predyspozycje do dziedziczenia chorób, przewlekłe choroby degeneracyjne czy  historia chorobowa rodziny. 18% to środowisko zewnętrzne, czyli klimat, zanieczyszczenie żywności, powietrza, wody i gleby, hałas,  promieniowanie słoneczne  i.t.p. Pozostałe  10% to działania służby zdrowia: profilaktyka  (zapobieganie) i  leczenie. Skoro aż połowa zależy od nas , dlaczego z tego nie skorzystać?  Wprowadźmy w codzienne życie kilka zasad, które będą sprzyjać  zdrowiu:

• Dbaj o higienę ciała (myj się codziennie , zęby przynajmniej dwa razy dziennie, zmieniaj bieliznę).
  • Jedz 4 – 5 posiłków dziennie (nie częściej niż co3 - 4 godziny). Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie!
  • Nie podjadaj pomiędzy posiłkami ( zwłaszcza słodyczy, chipsów, słonych paluszków). Jeśli musisz coś przegryźć, to niech to będą owoce świeże lub suszone, orzechy, słonecznik błonnik w chrupkach. Pij dużo wody mineralnej i soków owocowych (unikaj gazowanych i słodkich napojów). Nie jedz później niż 3 godziny przed snem.
  • Spij przynajmniej 7 godzin i pamiętaj, że najzdrowszy sen jest przed północą. Postaraj się, żeby blisko ciebie nie było telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych!
  • Wywietrz pokój, zwłaszcza zimą, przed nauką i przed snem. Czyste powietrze szybciej się nagrzewa i mózg lepiej pracuje!
  • Ubieraj się stosownie do temperatury otoczenia, najlepiej na „ cebulkę”, czyli warstwami, żeby się nie przegrzać,  ale też nie zmarznąć. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, gdy świeci słońce i o czapce i rękawiczkach w zimie. Używaj tłustego kremu na twarz, kiedy wychodzisz na mróz!
  • Stres i pośpiech nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu -  walcz z nimi. Dobrym sposobem jest pakowanie plecaka wieczorem a kiedy się wściekasz, ktoś Cię zdenerwuje – odlicz od 10 do 1, weź głęboki oddech i wtedy dopiero coś powiedz! Denerwowanie się, to mszczenie się na własnym zdrowiu przez głupotę innych!
  • Ruszaj się! Uprawiaj sporty! Nawet spacer na świeżym powietrzu wprawi Cię w dobry nastrój. Nie możesz godzinami siedzieć przy komputerze, czy przed telewizorem, ponieważ zepsuje Ci się wzrok i będziesz mieć garbate plecy.
  • Nie pal papierosów, nie pij napojów alkoholowych i nie używaj narkotyków;  szkoda zdrowia i pieniędzy a tych prawdziwych przyjaciół Ci nie przybędzie. Unikaj kawy i  leków.
  • Postaraj się myśleć pozytywnie i być pogodnym na co dzień. Życie jest piękne!

Tak z grubsza, to by było na tyle.

Stopniowo wprowadzaj powyższe zasady  w życie.  Przecież to Twoje życie!

Wuefiści