Dzisiaj jest: 19 Lipiec 2019        Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław
Strona główna Nauczyciele wf radzą Co wpływa na nasze zdrowie?

Co wpływa na nasze zdrowie?

"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie

Jako smakujesz, aż się zepsujesz"

…napisał Jan Kochanowski w swojej fraszce, pt: "Na zdrowie" .

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że 50% szans na zdrowe i szczęśliwe zarazem życie leży w naszych rękach. Na pozostałe 50% składają się czynniki niezależne od nas: 22% stanowią cechy biologiczno – genetyczne, np.: predyspozycje do dziedziczenia chorób, przewlekłe choroby degeneracyjne czy  historia chorobowa rodziny. 18% to środowisko zewnętrzne, czyli klimat, zanieczyszczenie żywności, powietrza, wody i gleby, hałas,  promieniowanie słoneczne  i.t.p. Pozostałe  10% to działania służby zdrowia: profilaktyka  (zapobieganie) i  leczenie. Skoro aż połowa zależy od nas , dlaczego z tego nie skorzystać?  Wprowadźmy w codzienne życie kilka zasad, które będą sprzyjać  zdrowiu:

  • Dbaj o higienę ciała (myj się codziennie , zęby przynajmniej dwa razy dziennie, zmieniaj bieliznę).
  • Jedz 4 – 5 posiłków dziennie (nie częściej niż co3 - 4 godziny). Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie!
  • Nie podjadaj pomiędzy posiłkami ( zwłaszcza słodyczy, chipsów, słonych paluszków). Jeśli musisz coś przegryźć, to niech to będą owoce świeże lub suszone, orzechy, słonecznik błonnik w chrupkach. Pij dużo wody mineralnej i soków owocowych (unikaj gazowanych i słodkich napojów). Nie jedz później niż 3 godziny przed snem.
  • Spij przynajmniej 7 godzin i pamiętaj, że najzdrowszy sen jest przed północą. Postaraj się, żeby blisko ciebie nie było telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych!
  • Wywietrz pokój, zwłaszcza zimą, przed nauką i przed snem. Czyste powietrze szybciej się nagrzewa i mózg lepiej pracuje!
  • Ubieraj się stosownie do temperatury otoczenia, najlepiej na „ cebulkę”, czyli warstwami, żeby się nie przegrzać,  ale też nie zmarznąć. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, gdy świeci słońce i o czapce i rękawiczkach w zimie. Używaj tłustego kremu na twarz, kiedy wychodzisz na mróz!
  • Stres i pośpiech nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu -  walcz z nimi. Dobrym sposobem jest pakowanie plecaka wieczorem a kiedy się wściekasz, ktoś Cię zdenerwuje – odlicz od 10 do 1, weź głęboki oddech i wtedy dopiero coś powiedz! Denerwowanie się, to mszczenie się na własnym zdrowiu przez głupotę innych!
  • Ruszaj się! Uprawiaj sporty! Nawet spacer na świeżym powietrzu wprawi Cię w dobry nastrój. Nie możesz godzinami siedzieć przy komputerze, czy przed telewizorem, ponieważ zepsuje Ci się wzrok i będziesz mieć garbate plecy.
  • Nie pal papierosów, nie pij napojów alkoholowych i nie używaj narkotyków;  szkoda zdrowia i pieniędzy a tych prawdziwych przyjaciół Ci nie przybędzie. Unikaj kawy i  leków.
  • Postaraj się myśleć pozytywnie i być pogodnym na co dzień. Życie jest piękne!

Tak z grubsza, to by było na tyle.

Stopniowo wprowadzaj powyższe zasady  w życie.  Przecież to Twoje życie!

Wuefiści

Szukaj w serwisie

Zapraszamy

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Archiwum