Dzisiaj jest: 19 Lipiec 2019        Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław
Strona główna Nauczyciele wf radzą Jak poprawić szybkość?

Jak poprawić szybkość?

Szybkość to cecha motoryczna wykorzystywana w życiu codziennym przez  każdego człowieka. Oczywiście nie zawsze jesteśmy świadomi, że właśnie posłużyliśmy się cechą naszej sprawności. Korzystamy z niej mimowolnie  w różnych sytuacjach życia, np. goniąc uciekający autobus, czy chwytając  w locie spadający przedmiot. Na lekcjach wychowania fizycznego wykorzystujemy szybkość podczas gier zespołowych takich jak piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka czy unihokej. Czym więc jest szybkość?  Szybkość to umiejętność wykonania czynności ruchowej w jak najkrótszym czasie. Szybkość zależy od trzech  elementów:

  • czasu reakcji – jest to czas, jaki upłynie od momentu zadziałania bodźca  do rozpoczęcia ruchu, np. start na gwizdek
  • czasu ruchu prostego – po reakcji na bodziec, następuje rozpoczęcie ruchu , np. krok biegowy, wyciśnięcie gryfu, zginanie i prostowanie łokcia
  • częstotliwość ruchów prostych – to ilość cykli ruchowych (np. kroków biegowych) powtórzonych w jednostce czasu, np. w ciągu 10 sekund

Szybkość można rozwijać poprzez:

  • poprawienie czasu reakcji  na bodźce wzrokowo – słuchowe (reakcja na dźwięk, sygnał świetlny, znak ręką)
  • dążenie do zautomatyzowania nawyku ruchowego poprzez systematyczny trening
  • ćwiczenie i wzmacnianie mięśni biorących udział w danym ruchu, np. u biegacza mięśni nóg, u  wioślarza mięśni ramion
  • prowadzenie treningu wspomagającego, tj. rozwijanie innych sprawności motorycznych jak wytrzymałość, siła, zwinność, gibkość.

Najlepszym okresem do rozwoju szybkości jest wiek od 14 do 18 roku życia. W treningu szybkości dominuje metoda powtórzeniowa. Jej celem jest powtarzanie określonych ruchów z maksymalną intensywnością. Ważne jest to, aby maksymalna prędkość wykonywanych ćwiczeń nie zaburzała  ich prawidłowej techniki. Ilość ćwiczeń należy dobrać tak, aby ich intensywność nie zmniejszyła się pod wpływem narastającego zmęczenia. Trening szybkości jest jednym z lepszych sposobów spalania tkanki tłuszczowej. Testem sprawdzającym szybkość może byś  bieg sprinterski , np. na 60 m.

POWODZENIA!

Szukaj w serwisie

Zapraszamy

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Archiwum